Inspirace

I ten český Honza šel na zkušenou. Tak proč bych nežila v Kanadě?

Hanka Šormová|3. 5. 2018|

Dovedete si představit, že už jste okolo 10 lete na cestách, projeli jste snové země typu Kanada, USA, jižní Amerika a nakonec “se usadili” v Kanadě? Zní to jako pohádka? Ale kdepak, v případě Ludmily Růžičkové je to realita. Ale musela vystoupit z komfortní zóny, jinak by zůstala jen snít. Přečtěte si inspirativní rozhovor s Lídou a třeba hned zatoužíte vycestovat.


Lído, ty už jsi cca 10. rokem na cestě a za tu dobu jsi projela část střední a jižní Ameriky, na WH (Working Holiday víza) jsi strávila rok života na Novém Zélandu a v Kanadě, kde teď dokonce pracuješ. Prozraď, co tě láká na cestování. Co v něm spatřuješ?


Tak všechno začala asi v roce 2009, kdy jsem studovala na vysoké škole a spíše z nešťastné lásky než z touhy po cestování, jsem se rozhodla vyjet na 4 měsíce na Erasmus. Tam jsem zjistila, že je celkem fajn poznávat nové krajiny a kultury.

Opravdové cestování mě pak čekalo o rok později, kdy jsem vyjela na work and travel visa do USA. No a pak už následovala jen období návratů a následných odjezdů za dalším dobrodružstvím. To je také zřejmě to, co mě láká na cestování. Pokud cestujete sami na vlastní pěst, nikdy nemůžete přesně vědět, kde se ocitnete zítra, kde budete spát a co jíst, koho zajímavého potkáte a co se nového naučíte.

Nese to sebou samozřejmě i překračování své komfortní zóny, což vám však do široka otevírá cestu k seberozvoji. Přirozeně se také učíte nové věci, které se vám však hodí. Například já, která jsem měla problém už jen s angličtinou, jsem se po příjezdu do Kolumbie musela začít učit španělsky. Zjistila jsem totiž, že málokdo tam mluví anglicky, a já byla odkázaná jen sama na sebe a potřebovala jsem komunikovat s lidmi kolem.


Co na tvůj cestovatelský život říkají rodiče? Většinou starší generace má pocit, že bychom měli mít “řádnou práci”, vychovávat děti a spořit na důchod. Jak je to u tebe?


Tak přesně to si myslí moji rodiče. ☺ Naše rozdílnost názorů tak byla vždycky zdrojem hádek. Už jen moje první cesta do USA byla komentována jako zbytečné utrácení peněz za letenku a nezodpovědné jednání, když ještě ani nemám dokončenou školu.

Rok života na working holiday visa na Novém Zélandu pak už bylo jen „nesmyslným plýtváním životního času“, kdy jsem si už v Čechách mohla najít „řádnou práci“ a něčím (někým) konečně být!

Je to škoda, že někteří rodiče svoje děti nepodporují a nevidí v cestování žádný smysl. Přitom i ten český Honza z pohádek se vydal do světa „na zkušenou“.
Nyní žiješ a pracuješ v Kanadě. Už jsi tu strávila rok na WH. Proč zrovna tato zem? Čím ti učarovala?


Kanada pro mě představuje ideální spojení krásné divoké přírody, pocitu volnosti a milých lidí, kteří jsou otevření, tolerantní a navzájem si pomáhají bez potřeby druhé odsuzovat nebo jim závidět.

Samozřejmě čím déle v určité zemi člověk žije, tím více si všímá i negativních věcí, jako třeba jiné zákony a pravidla, pro nás Čechy často nesmyslná. Nicméně je tu vysoká životní úroveň a nízký sociální tlak, takže se tu jaksi lehčeji dýchá. Také spousta bláznivých nápadů se tu realizuje lépe než třeba v Čechách. Například neznám moc lidí, kteří by někde pracovali na plný úvazek a zároveň bydleli v dodávce jako bezdomovci.

Tady je to všechno možné. Ušetříte za nájem a ještě si připadáte, že žijete dobrodružný život každý den! ☺ Musíte totiž plánovat, kdy a kde lze využít toalety a sprchy, kde si uvařit, jak jídlo skladovat, aby se vám nezkazilo, atd.


Bylo pro tebe těžké získat tady práci? Co vlastně jsi dělala na WH a teď?


Pokud získáte WH víza pro Kanadu, je velice jednoduché tu práci najít. Zřejmě to však bude také tím, že člověk v cizí zemi není vybíravý a dělá cokoli. Není pod tlakem svého sociálního okolí, že si musí najít „odpovídající práci“, což znamená, že pak klidně i myje nádobí v restauraci nebo dělá jinou práci, kterou by ho v ČR ani nenapadlo vykonávat.

A proč ne? Jako „myčka nádobí“ jsem si vydělala více peněz než jako pedagogická pracovnice s magisterským titulem a ještě upřímně oceňovali moji výbornou práci dýšky navíc! To se mi líbí na Američanech a Kanaďanech. Chápou sebe sama i druhé jako součást širší komunity. A tak jakákoli práce prospěšná pro komunitu je ceněná, ať je sebepodřadnější.

V Čechách bych asi musela být přinejmenším majitelkou úspěšné firmy, abych měla stejný pocit plnoprávnosti a toho, že někým jsem. Tady jste, kdo jste a nikdo vás neodsuzuje za to, jakou práci děláte.


Píšeš svůj blog Natura Linda, nejenom o životě v Kanadě. V posledních článcích jsi zmiňovala svou snahu o získání rezidenství v Kanadě. Co to všechno obnáší? Co jazyková zdatnost?


Je to hodně zdlouhavý proces a každý člověk je v jiné situaci podle toho, jakou školu studoval, kolik mu je let, jakou má dosavadní pracovní praxi, apod. Nelze proto paušálně poradit, co dělat a mnoho lidí si zaplatí konzultace s právníky. Já jsem získala svoje pracovní povolení LMIA na 2 roky přes právníky. Samozřejmě za nemalé peníze, ale byla tak jistota, že ho na 95% dostanu. Získání rezidence je v podstatě to samé – s právníky jednodušší, bez nich levnější a bez záruky, že vám žádost schválí, protože vám budou možná chybět nějaké požadované dokumenty, o kterých jste nevěděli.

Jazyková zkouška je součástí žádosti o rezidenci. Platí se zvlášť a jiné instituci. Stejně tak jako zdravotní prohlídka a uznání vzdělání z ČR. Celý tento proces tak vzbuzuje pocit, že si Kanada z udělování rezidence dělá neprodyšně složitý bussiness, na kterém na „nakrmí“ mnoho místních subjektů, což se hodí celkové ekonomice.

Jinak k jazykové zkoušce ještě dodám, že podle mě by ji na plný počet bodů stěží zvládl i leckterý Kanaďan, na minimální počet bodů jsem ji zvládla i já. ☺ Chce to zachovat chladnou hlavu, i když vidíte nahoře červeně svítící ubíhající čas, a vydržet se ty 3 hodiny plně soustředit.
Rozhodla ses tedy, že se chceš v Kanadě už natrvalo usadit? Končíš s dlouhodobým cestováním?


To v žádném případě. ☺ Celý proces, jak získat rezidenci v Kanadě je sice složitý a já sama zatím nejsem oprávněná odeslat žádost, protože nemám splněnou požadovanou jednoroční pracovní praxi, ale myslím, že i to úsilí a odříkání za to stojí. Člověk pak bude mít na výběr, kde žít, pracovat, otevřou se mu nové možnosti.

Mnoho lidí, zvláště ti, kdo čtou moje Kanadské listy, nechápe, proč se prostě zase neseberu a neodjedu cestovat, když po tom tak toužím. Nicméně já vím, že si to potom budu užívat ještě více, protože se budu moci ohlédnout a podívat se, co jsem dokázala a čím jsem si to zasloužila. Kromě toho, Kanada je pro mě ideální základna pro dlouhodobé cestování. Je to blízko do mé oblíbené Jižní Ameriky a levnější letenky do celého světa.


Jednu dobu jsi hodně snila o životním stylu digitální nomádky (pozn. red.: pracovat na dálku odkudkoliv ze světa). Už to není aktuální?


O tomto stylu života sním stále. Však se to nevylučuje s tím, že teď jsem zaměstnaná na plný pracovní úvazek. Nevýhodou je pouze to, že nemám tolik volného času, kolik bych potřebovala. Psaní článků na blog, tvoření a úprava fotek – to vše zabere spoustu času. Mám také ráda sport a pobyt venku a to všechno se snažím vtěsnat do mých dní, abych si život v kanadských horách maximálně užila.


Tak budeme držet palečky, ať se plní tvé sny. Vraťme se na chvíli ještě ke Kanadě. Jací jsou Kanaďané v porovnáním s Čechy?


Kanaďané jsou velice zdvořilí a milí k sobě navzájem. Pomoci druhému i třeba cizímu člověku, je pro ně přirozené. V tom vidím podstatný rozdíl oproti Čechám. Například zastavíte s autem na krajnici a brzy u vás zastaví některé z projíždějících aut a lidé se vás ptají, jestli jste v pořádku, jestli nepotřebujete pomoct. Také jsou tak trochu mile bláhoví.

U nás v Čechách, by tak asi moc neobstáli. Tam by jejich dobrotu hned někdo využil a ošidil je. Na druhou stranu je jejich dobrota někdy pouze povrchní. Pomůžou ze zdvořilosti, ale pokud jste opravdu na dně, tak už moc nemají zájem se do situace angažovat. Jejich sliby se rozplynou ve vzduchu, aniž by z toho měli špatné svědomí.

Na druhou stranu se mi líbí jejich různé charitativní sbírky na pomoc Tibetu, obětem hurikánů v Karibiku nebo rodinám zesnulých mladých hokejistů před pár týdny v kanadském
Saskatchewanu.
Hodně turistů ráda ochutnává kuchyň dané země. Co ta kanadská? Jsou tady nějaké speciality, které bys doporučila?


V Kanadě žije spousta imigrantů, takže i kanadská kuchyně je velice rozmanitá. Můžete zde najít podle libosti indické, čínské, korejské či jiné speciality. Typická kanadská kuchyně se podobá té anglické, které moc neholduji.

Kanaďané mají v oblibě jíst spoustu zmrzliny a sladkých zákusků. A ty jsou tu opravdu hodně sladké. Stejně tak jako jejich Root Beer, nápoj podobný české Kofole. Typickým alkoholickým drinkem je Ceaser. Koktejl smíchaný z vodky, rajčatového džusu, worcester omáčky, s trochou soli a pepře.

Mezi francouzsky mluvícími Kanaďany je velice oblíbený Putin (čti putýn). Je to speciální omáčka, tvrdý sýr a to vše navrchu hranolek. Klasické tu jsou samozřejmě různé druhy hamburgerů. 


Která oblast Kanady ti přirostla k srdci a ráda se tam vracíš? A proč?


Mám ráda hory. Jsem teda spokojená tam, kde jsem teď - v kanadských Skalistých horách, na okraji Banff národního parku. Ještě se tak nemusíme řídit omezeními národního parku, ale zároveň už jsme obklopeni nádhernou přírodou.


Věřím, že se tam znovu podíváš. Máš nějaké poselství, radu či sdělení pro naše čtenáře Cestopisce?


Sněte. ☺ Mějte na paměti svůj sen a když ho třeba zrovna nežijete, buďte si ho vědomi a jdete si za ním. Třeba se splní brzy, třeba za pár let, třeba až na konci vašeho života. Důležitý tak není cíl, ale cesta sama. A sen je hnacím motorem této cesty zvané „život“.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přátelmi.

  
  
Hanka Šormová
Zdravím, cestovatelé, jsem Hanča, cestovatelka, nomádka a vášnivá knihomolka.

Mé dvě vášně jsou písmenka a cestování. Učím druhé, jak pomocí prvního si dopřát to druhé. Zastihnete mě tak na cestách s propiskou v ruce, jak vymýšlím chytlavé texty pro čtenáře mých klientů. Blogování je můj svět a teď se ho snažím předat i vám.

Zpět

Partneři

Digimadi
Digitální kancelář
Festival
digitálních nomádů
NaNomádskéStezce.cz
Nomádka Hanka Šormová