Cestopis Myanmar

Vydejte se za dobrodružstvím do Myanmaru, země tisíců pagod!

Lenka Gazdová|3. 4. 2018|

Myanmar neboli Barma. Země, o které jsme dříve možná občas slyšeli v souvislosti s Václavem Havlem a disidentkou Su Ťij. Země uzavřená světu, zmítající se v problémech občanských válek. Málokoho by asi nenapadlo jet sem na dovolenou, za poznáním, nebo snad dokonce k moři. Všechno se ale pomalu mění a Barma se pozvolna otevírá světu. Ještě před pár lety jste jako turisté mohli jet jen na pár míst a ještě s doprovodem. Dnes i přesto, že jsou stále některá území uzavřená nebo přístupná jen na speciální povolení, se můžete po Barmě pohybovat volně a navštívit tak spoustu krásných míst, která vás jednoduše okouzlí. A která to jsou?


1. Yangon

Yangon není nejkrásnějším místem na zemi, ve skutečnosti je jeho pravým opakem. Město plné hluku, smogu, smradu, špíny a krys. Zároveň neuvěřitelně pestrá směs lidí a barev. Všechno to do sebe náramně zapadá, až vám ta ošklivost začne připadat zajímavá a skvělá. Najdete tu nejslavnější Schwedagon pagodu, obrovskou sochu ležícího Buddhy a na odpočinek park s dřevěnými mosty. Pro poznání života místních si kupte lístek na Circle train. Za 3 Kč a 3 hodiny jízdy uvidíte nejpestřejší film Vašeho života.
2. Bago

Až se vám omrzí rušný Yangon, vyrazte do Bago. Ideálně vlakem a třetí třídou. Za pár korun se svezete s místními, kteří si s vámi téměř určitě budou chtít povídat a dělit se o jídlo. V Bago půjčte kolo a vydejte se na obhlídku chrámů. Zcela jistě se vám podaří objevit takové, kde budete sami a budete si tady moci tiše přemýšlet a meditovat. Pokud chcete poznat, jak se žije těm nejchudším, nebojte se vyrazit do okrajových částí.


3. Mawlamyine

Místo, kde o turisty jen tak nezavadíte. Už jen samotná cesta sem vám nabídne spoustu nádherných výhledů do okolní krajiny i drsné pohledy na obyčejný život místních. Mawlamyine je ideální pro výlet na přilehlý ostrov, kde se můžete podívat na spoustu tradičních řemesel a postupů, jako výchozí bod na cestu do Hpa-An nebo jako přestupní místo dále na jih Barmy.


4. Hpa-An

Další z méně známých míst. Město úžasných výhledů na hory, spousty jeskyní i chrámů. Pokud pokračujete dále do Thajska nebo z Thajska přijíždíte, budete mít Hpa-An po cestě z hraničního přechodu Mae Sot. Po cestě do/z Hpa-An se můžete zastavit v Kyaiktiyo na Golden Rock, který je tady spolu s výhledem do krajiny největší atrakcí.
5. Kalaw

Menší městečko před Inle Lake. Zasazené v krásné kopcovité krajině slouží hlavně pro ty, kteří mají rádi treky po horách. Jeden z treků je možné podniknout až k jezeru Inle Lake.


6. Inle Lake

Inle Lake patří k těm profláklejším místům, ale rozhodně se sem vyplatí zajet. Domky na jezeře, trh plný barev, chutí a vůní, starý dřevěný most, chrám s tisícem věžiček, dřevěný kočičí chrám, farmy na vodě i rybáři lovící stále tradičním způsobem. Projížďka po jezeře v západu slunce patří k jedněm z nejhezčích zážitků. Pokud Vás omrzí lehce komerční duch Inle Lake, stačí mrknout na maps.me a objevíte třeba jeskyni se spoustou sošek nebo opuštěný polorozpadlý chrám. A pro milovníky vína, jsou tu i vinice :-)
7. Bagan

Území, na kterém se rozkládá nespočet starých cihlových chrámů, pagod a stup. Bagan patří k těm známějším místům, ale pokud si půjčíte e-bike, můžete neomezeně brázdit rozlehlé pláně Baganu a zcela jistě objevíte i chrámy, kde budete úplně sami. Při výstupu na některý z nich se vám bude tajit dech, stejně jako při pozorování západu či východu slunce. Mystická a zároveň poklidná atmosféra tu dýchá z každého kamene. Kdo si chce dopřát extra zážitek, může se nad Baganem proletěl v balónu. Z Baganu si také můžete udělat výlet na Mt. Popa.


8. Hsipaw

Další horská oblast určená pro milovníky přírody, poznávání místních vesniček a treků. Pokud se do Hsipaw vypravíte vlakem, což rozhodně doporučuji, neunikne vám Gokhteik a jeho proslulý železniční most, jehož přejezd může být celkem dost velkou adrenalinovou záležitostí.
9. Mandalay

Tohle město je rozhodně hezčí, než Yangon, i když s hlukem a špínou mu může směle konkurovat. Najdete tady monumentální královský palác, starý dřevěný most na jezeře i spoustu menších i větších chrámů. Z Mandalay nebo do něj se můžete kromě vlaku nebo autobusu dostat i lodí plavbou po řece Iravadi.


10. moře a pláže

Do Myanmaru jede většina lidí za památkami a k moři si zajedou do Thajska. Pokud ale zatoužíte po osvěžení a pauze mezi chrámy, i Myanmar může nabídnout nádherné pláže. Jednou ze známějších je například Ngapali. Chcete-li raději klid a nedotčené pláže, vydejte se do oblasti kolem Dawei. Nádherné jsou také Cocks Comb Island, na úplném jihu Barmy, ze kterých se můžete přesunout rovnou do Thajska. Barma je nádherná a rozlehlá země, která nabízí spoustu krásných míst i zážitků. Abyste si je mohli naplno a bez starostí užít, přineseme vám v příštím článku pár praktických tipů a informací, které se vám během cesty budou hodit.


Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přátelmi.

  
  
Lenka Gazdová
Jsem Lenka, milovnice cestování, dobrého jídla a neustálého objevování.

Vystudovaná knihovnice, bývalá designérka kuchyní a nyní nadšená cestovatelka potulující se Asií, která mě neuvěřitelně chytla za srdce. Vyznávám „slow traveling“, protože mi dává možnost se lépe seznámit s kulturou a bohatstvím každé země. Nikam se nehonit a užívat si atmosféru místa je můj styl. Objevila jsem v sobě vášeň pro psaní a tak všechny zážitky z cest sepisuji na svůj blog Na cestách za sny. Ráda inspiruji a motivuji ostatní…necháte se inspirovat i vy?

Zpět

Partneři

Digimadi
Digitální kancelář
Festival
digitálních nomádů
NaNomádskéStezce.cz
Nomádka Hanka Šormová