Tipy a návody

Proti čemu se očkovat, když jedete do Thajska

Lenka Mikešová|5. 1. 2018|

Asi 2 měsíce předtím než jsme jeli do Thajska, jsem začala zjišťovat informace o očkování. Zašli jsme si do očkovacího centra, kde by vás samozřejmě nechali očkovat skoro na všechno, s čím se můžete setkat, takže to chce zachovat chladnou hlavu a rozhodnout se sami.

V Brně můžu doporučit Zdravotní ústav - očkování a cestovní medicíny. Ceny vakcín mají levnější než v očkovacích centrech Avenier, které jsou po celé ČR. Ordinace vypadala sice trošku starší, ale doktor byl příjemný a poradil nám, co jsme potřebovali vědět. Objednací doby neměli plné a jde se objednat přímo přes internet.

Doporučené očkování do Thajska

Do Thajska není žádné povinné očkování, ale pokud se budete přesouvat mezi jednotlivými místy a jest místní dobroty, určitě doporučuji očkovat se proti: 

1) Břišní tyfus - je infekční onemonění, je rozšířený hlavně v zemích s teplejším klimatem, kde jsou špatné hygienické podmínky. Nakazit se můžete, když vypijete kontaminovanou vodu či kontaminované jídlo. Lečba obnáší podávání antibiotik. Jako prevence se doporučuje pít pouze balená voda. Brišní tyfus můžete chytnout po celé JV Asii.

Postřehy: Pokud jedete do několikahvězdičkového hotelu a pobýváte pouze zde, myslím, že očkování není nutné. Jestli se budete stravovat v místních restauracích či na ulici, očkování bych doporučila. My jsme se raději nechali očkovat.

Cena: 750 Kč (vakcína Typhim)

Doba: očkování je na 3 roky

2) Žloutenka A + B (hepatitida) -  pokud váháte, který typ si vybrat, tak určitě hepatitida A - je častější, je to virová infekce jater, je to tzv. nemoc špinavých rukou. Přenáší se špinavýma rukama, pitím, jídlem, neomytým ovocem či zeleninou. Pokud se koupete v kontaminované vodě, můžete se také nakazit. Přenáší se i přimým kontaktem s člověkem. Obě formy se vyskytují v celé JV Asii. 
Hepatitida B -  je méně častá, přenáší se krví. Je závažnější. Doporučuje se očkovat při delším pobytu v zemi. Nakazit se můžete třeba v nemocnici se špatnou hygienou, při tetování, nechráněným pohlavním stykem či při používání společných jehel.

Postřehy: My jsme se raději nechali očkovat proti oběma typům hepatitidy. Při očkování nám bylo řečeno, že chránit by měly už první dvě dávky.

Cena: 4 950 Kč (za oba typy, 3 dávky (1 650 Kč 1 dávka), vakcína Twinrix), aplikují se 3 dávky, první dávka v daný den, druhá dávka za 1 měsíc a třetí dávka za 6 měsíců po první dávce. Můžete podstoupit i zrychlené očkování - první dávka v daný den, druhá dávka za 7 dní a třetí dávka za 21 dní po první dávce, pak je ještě čtvrtá dávka, která se píchne za 12 měsíců po první dávce.

Doba: doživotně (někde se uvádí na 10 - 15 let)

3) Tetanus - před cestou si zkontrolujte platnost očkování proti tetanu. K přeočkování dochází po 10 až 15 letech. Nakazit se můžete, když se poraníte nějakým předmětem, který může být kontaminovaný. Dobré je si překontrolovat i očkování proti dětské obrně, spalničkám či záškrtu.

Další očkování a nemoci v Thajsku

1) Vzteklina - pokud jedete do oblasti Thajska, kde budete hodně v kontaktu se zvířaty, psy či opicemi, které můžou být infikované, tak se nechte očkovat. Velké množství psů se vyskytuje zejména na vesnicích. Vzteklina je smrtelné onemocnění, které se přenáší slinami, když vás kousne infikované zvíře. Pokud vás zvíře, které má vzteklinu, kousne a vy nejste očkováni, do 48 hodin musí být podána vakcína.

Postřehy: Pokud jedete do turistických oblastí Thajska, nebudete si hladit místní psy a nebudete bydlet někde na venkově, myslím, že očkování je zbytečné. 

Cena: 550 Kč za dávku (vakcína Verorab), očkuje se 3 dávkami, první dávka v daný den, druhá dávka za 7 dní a třetí dávka 28 dní po aplikaci první dávky. Po těchto 3 dávkách se dává ještě čtvrtá dávka, která se píchne 12 měsíců po třetí injekci.

Doba: vakcína má životnost 5 let

2) Japonská encefalitida - jedná se o infekční onemocnění (zánět mozku). K nákaze dochází štípnutím infikovaným komárem. Vyskutuje se hlavně na venkově. Očkování se doporučuje při delším pobytu na venkově, kde je hodně bažin či v oblasti rýžových polí, kde se nachází hodně hospodářských zvířat, které jsou zdrojem nákazy. Případně, pokud jedete do oblasti v období dešťů. V Thajsku je rizikovější oblast na severu Thajska.

Postřehy: Toto očkování jsme nevyužili.

Cena: 2 500 Kč (vakcína Ixiaro), dává se ve 2 dávkách s odstupem 28 dní
Doba: přeočkování se doporučuje po 2 letech

3) Malárie - patří mezi závažné infekční onemocnění. Přenáší se kousnutím samičky komára Anopheles, která prostřednictvím svých slinných žláz přenáší daného parazita. Proti malárii neexistuje očkování. Velké riziko nákazy je na severozápadní hranici s Myanmarem, při jihovýchodní hranici s Kambodžou. Větší riziko malárie je v období deštů. Střední riziko je ještě v příhraničních oblastech s Myanmarem, na severu země při hranicích s Laosem. Malé riziko je i na ostrově Ko Chang a Ko Mak, a to spíše v období deštů. Ve městech je riziko malárie minimální. Pokud jste v rizikové oblasti, nechoďte v krátkých rukávech ven po západu slunce. Komáři, kteří přenáší malárii, létají večer, tzn. od západu do východu slunce. 

Antimalarika: Lariam, Malarone - každý má svoje výhody i nevýhody, v diskuzích více doporučují Malarone do rizikových oblastí Thajska. Než budete brát antimalarika, dobře si to promyslelete, protože jsou velkou zátěží pro váš organismus. 

Postřehy: My jsme antimalarika nebrali, necestovali jsme do rizikových oblastí, každopádně večer jsme se pořád stříkali sprejem na komáry, občas i přes den. 

4) Horečka Dengue - je infekční onemocnění, které přenáší komáři, kteří lítají zejména přes den. Nejvyšší riziko je brzo ráno či odpoledne. Říká se jí také "horečka lámající kosti". Může způsobit takovou bolest, jak kdyby vám někdo přelamoval kosti. Dengue se vyskuteje hlavně ve městech s velkým osídlením. Proto používejte repelenty i přes den a noste světlé oblečení. Při prvních příznacích nemoci je důležité pít hodně tekutin. Neexistuje žádné očkování. Velký výskyt onemocněných byl zaznamenán v Bangkoku (v roce 2013).

Jak vyzrát na komáry

1) Po západu slunce nosne tričko s dlouhými rukávy, kalhoty s nohavicemi či šátek na krk. Nejlepší je světlé oblečení.

2) Na spaní používejte moskytiéru (některé apartmány ji nad postelí měly), ideálně ji nastříkejte sprejem proti komárům. Mějte zapnutý také větrák či klimatizaci, která komáry odžene.

3) Používejte sprej proti komárům, ideálně s DEET 50 %. My jsme si koupili Predátor Maxx. Dobrá je i citronella. Můžete se namazat i citrusovým ovocem, pokud vám dojde repelent.

4) Když sedíte někde venku, zapalte si takovou vonnou tyčinku proti komárům, v hodně venkovních restauracích v Thajsku nám ji zapálili sami. 

Základní hygienické návyky, které dodržujte při cestování:

1) Doporučuje se pít pouze balenou vodu, nepít pítí s ledem a čistit si zuby také balenou vodou. Stojí pár korun. Pozor si dávejte i na zmrzlinu.

Naše zkušenosti: Na ostrovech jsme pili normálně colu či míchané nápoje s ledem. Břicho nás nebolelo, ani jsme nic nechytli. Je možné, že na ostrovech jsou na turisty připravení, tak tam mají lepší hygienické podmínky, než třeba v nějakém malém městečku na severu. 

2) Před jídlem si umývejte ruce. Ovoce si raději opláchněte vodou, nejlépe balenou.

3) Na trzích jezde pouze tepelně zpracované potraviny a čerstvé.

Naše zkušenosti: Když jsme si něco koupili, vypadalo to čerstvě a maso bylo uvařené. 

4) Pokud můžete, dejte si každý den nějaký alkohol, nic tím nezkazíte. 

5) Noste s sebou dezinfekční gel. Nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat a pokud po ruce nebudete mít mýdlo a vodu, tak ho použijte.

Naše zkušenosti: Dezinfekční gel jsme používali docela často.

6) Pokud jste v oblasti, kde třeba není balená vodu (např. různé túry do pralesa), určitě se vám budou hodit dezinfekční tablety do vody či filtrační láhev.

Naše zkušenosti: Dezinfekční tablety jsme s sebou neměli, měli jsme vždy dostatek balené vody. 
Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přátelmi.

  
  
Lenka Mikešová
Ahoj, jmenuji se Lenka
a jsem nadšená amatérská cestovatelka

Ráda cestuji bez cestovek, na vlastní pěst. Je to levnější, zábavnější a plné zážitků. Za začátku jsem cestovala pouze po Evropě, navštivila jsem některé severské a jižní země. Potom jsem objevila kouzlo Thajska a cestování tak dostalo úplně jiný rozměr.

Zpět

Partneři

Digimadi
Digitální kancelář
Festival
digitálních nomádů
NaNomádskéStezce.cz
Nomádka Hanka Šormová